Full list of Film and TV awards nominees

2010-02-20 12:24

DOCUMENTARY

  • Best Documentary Feature:

Custodians of the Countryside (Tin Rage Productions)

Rewind (Key Films)

Silver Fez (T.O.M Pictures)

  • Best Documentary Short:

Baby Demi (Combined Artists)

Burning Man (Human Rights Media Trust)

Affectionately Known as Alex (Human Rights Media Trust)

WILDLIFE

  • Best TV Wildlife Programme

Bonecrusher Queens (Aquavision TV Productions)

Lion Army (Aquavision TV Productions)

Dolphin Army (Aquavision TV Productions)

YOUTH & CHILDREN

  • Best Youth & Children

    Programme:

Takalani Sesame (Ochre Media)

Big Up (Eclipse TV)

Which Way (Okuhle Media)

FACTUAL EDUCATIONAL ENTERTAINMENT

  • Best Factual Educational

    Entertainment:

Shoreline (Homebrew Films)

Carte Blanche (Combined Artists)

Healing Power of Nature 2 (Africa Renaissance Productions)

NEWS & ACTUALITY

  • Best News & Actuality

    Programme:

Carte Blanche – Lotz Murder (Combined Artists)

Carte Blanche – Xenophobia (Combined Artists)

Carte Blanche – Zuma (Combined Artists)

MAGAZINE

  • Best Magazine Programme:

50/50 (Clive Morris Productions)

Carte Blanche (Combined Artists)

Flash! (Red Pepper Productions)

VARIETY

  • Best Variety Show:

All Access (Homebrew Films)

So You Think You Can Dance (Rapid Blue)

Strictly Come Dancing (Rapid Blue)

MUSIC SHOW

  • Best Music Show:

Jam Sandwich (Mahala Media)

Live (Urban Brew)

Mama What Went Down (Fuel Media Productions)

TALK SHOWS

  • Best Talk Show:

Dis Hoe Dit is Met Steve (Clive Morris Productions)

Late Night with Kgomotso (T.O.M Pictures)

The Late Debate (Urban Brew Studios)

REALITY

  • Best Reality Show:

Our House (Zen HQ Films)

Treasure Hunt (Welela Studios)

Vodacom Thumb Wars (Fuel Media Productions)

GAME SHOWS

  • Best Game Show:

Drawing the Line (Jungle Works & Current Affairs Films)

The Kids Are Alright (Endemol South Africa)

Noot vir Noot (Stemmburg Television)

DRAMA

  • Best Drama Mini-Series:

Death of a Queen (Mud Hut Productions)

iZingane zoBaba (Paw Paw Films)

Noah’s Ark (Sidewalk Productions)

  • Best Drama Series:

A Place Called Home (T.O.M Pictures)

Sokhulu & Partners (Paw Paw Films)

The Lab (Curious Pictures)

  • Best Director:

Akin Omotoso and Rolie Nikiwe (A Place Called Home)

Tim Greene (iZingane zoBaba)

Barry Berk & John Trengrove (The Lab)

  • Best Actor:

Ronnie Nyakale (Sylvester in A Place Called Home)

Patrick Shai (Moses Mokoena in Noah’s Ark)

Fana Mokoena (Jaws Bhengu in The Lab)

  • Best Supporting Actor:

Terence Bridgett (Wong in Erfsondes)

Fana Mokoena (Officer Khobane in Hopeville)

Jabulani Hadebe (Mandla Dlamini in uGugu no Andile)

  • Best Actress:

Shoki Sebotsane (Grace in Death of a Queen)

Jana Strydom (Kate Spencer in Erfsondes)

Linda Sokhulu (Pamela Thusi in Sokhulu & Partners)

  • Best Supporting Actress:

Bongi Ndaba (Thembeka in iZingane zoBaba)

Nolwazi Shange (Precious in A Place Called Home)

Harriet Manamela (Ausi Dlamini in uGugu no Andile)

  • Best Ensemble Cast:

A Place Called Home

Soul City

The Lab

  • Best Writing Team:

iZingane zoBaba team

Sokhulu & Partners team

The Lab team

  • Best Cinematographer/DOP:

Eran Tahor (A Place Called Home)

Willie Nel (Hopeville)

Natalie Haarhoff (iZingane zoBaba)

  • Best Editor:

Leon Retief (A Place Called Home)

Melanie Jankes Golden (iZingane zoBaba)

Vuyani Sondo and Johnny Nkgapele (Noah’s Ark)

  • Best Art Direction:

Martha Sibanyoni (A Place called Home)

The Lab Team

Flo Ballack (uGugu no Andile)

  • Best Music Composition:

Nel Solomon (A Place Called Home)

Sokhulu & Partners team

The Lab team

SOAPIES

  • Best Soapie:

Determined by Public Vote

  • Best Direction:

Isidingo (Endemol South Africa)

7de Laan (Danie Odendaal Productions)

Generations (Morula Pictures)

  • Best Actor:

Pierre van Pletzen (Oubaas van Zyl in 7de Laan)

Seputla Sebogodi (Kenneth Mashaba in Generations)

Mlangeni Nawa (Zeb Matabane in Isidingo)

  • Best Supporting Actor:

Tobie Cronje (Kallie Koster in Binnelanders)

Jack Devnarain (Rajesh Kumar in Isidingo)

Zenzo Ngqobe (Stone Khuze in Rhythm City)

  • Best Actress:

Vinette Ibrahim (Charmaine Beukes-Mentjies in 7de Laan)

Katlego Danke (Dineo Mashaba in Generations)

Keketso Semoko (Agnes Matabane in Isidingo)

  • Best Supporting Actress:

Lulu Nxozi (Belinda in Generations)

Kim Engelbrecht (Lolly de Klerk in Isidingo)

Connie Chiume (Mamokete Khuze in Rhythm City)

  • Best Ensemble Cast:

Generations

Isidingo

Scandal!

  • Best Writing Team:

7de Laan

Generations

Isidingo

COMEDY

  • Best Comedy:

Family Bonds

Seduction 101

Stokvel

  • Best Directors:

Nyembezi Kunene (Family Bonds)

Donovan Marsh (Seduction 101)

Vusi Dibakwane (Stokvel)

  • Best Actor:

Nat Ramabulana (Blessing in Askies)

Mandla Thabethe (Bongo in Family Bonds)

Tshamano Sebe (Biza in Stokvel)

  • Best Actress:

Lawrencia Mthembu (Gogo in Family Bonds)

Lele Ledwaba (Pinkie in Stokvel)

Thembi Mtshali-Jones (Hazel in Stokvel)

  • Best Ensemble Cast

Family Bonds

Seduction 101

Stokvel

FILM NOMINATIONS

STUDENT FILM

  • Best Student Film:

Wamkelekile (AFDA – Daniela Mocros & Fumani Shisana)

Harold and Nina (City Varsity – Hisham Samie & Alan

Shelley)

She Asked For (City Varsity – Claudio Massenz & Amy

Daneel)

SHORT FILMS

  • Best Short Film:

Gargoyle (Thousand Hugs Productions)

Superhero (Hanneke Shutte)

Teddy (Mirror Mountain Pictures)

FEATURE FILMS

  • Best Feature Film:

iZulu Lami

Shirley Adams

White Wedding

  • Best Director:

Madoda Ncayiyana (Izulu Lami)

Oliver Hermanus (Shirley Adams)

Jann Turner (White Wedding)

  • Best Actor:

Ivan Botha (Wimpie Koekemoer in Bakgat)

John Kani (Sipho in Nothing but the Truth)

Kenneth Nkosi (Elvis in White Wedding)

  • Best Supporting Actor:

Ron Smerczak (Jackson in Finding Lenny)

Tshepang Mohlomi (Chilli-bite in iZulu Lami)

Marcel van Heerden (Fanie van Zyl in White Wedding)

  • Best Actress:

Sobahle Mkhabase (Thembi in iZulu Lami)

Sannie Fox (Sia in Long Street)

Denise Newman (Shirley Adams in Shirley Adams)

  • Best Supporting Actress:

Roberta Fox (Maria in Long Street)

Motshabi Tyelele (Thando in Nothing But the Truth)

Zandile Msutwana (Ayanda in White Wedding)

  • Best Writing Team:

John Kani (Nothing But the Truth)

Stavros Pamballis and Oliver Hermanus (Shirley Adams)

Jann Turner and Rapulana Seiphemo (White Wedding)

  • Best Cinematographer/DOP:

Mike Downie (iZulu Lami)

Riaan Venter (Tornado)

Michael Swan (White Lion)

  • Best Editor:

Johan Lategan (Mr Bones 2 – Back from the Past)

Garreth Fradgley (Shirley Adams)

Ronelle Loots (Tornado)

  • Best Production Designer:

Simon Joyner (iZulu Lami)

Nicolas Mostert (Shirley Adams)

Karel Flint (Tornado)

  • Best Music Composition:

Braam du Toit (Tornado)

Phillip Miller (White Lion)

White Wedding

  • Best Costume Designer:

iZulu Lami

Nerine Pienaar (Mr Bones 2 – Back from the Past)

Maleen Nökel (Shirley Adams)

  • Best Make-up/Hair Stylist:

Debra Nicoll (Mr Bones 2 – Back from the Past)

Naeema Clayton (Shirley Adams)

  • Best Sound Designer:

Gita Cerveira and Jim Petrak (Shirley Adams)

Ivan Millborrow (Tornado)

Ivan Millborrow (White Lion)


Join the conversation!

24.com encourages commentary submitted via MyNews24. Contributions of 200 words or more will be considered for publication.

We reserve editorial discretion to decide what will be published.
Read our comments policy for guidelines on contributions.

24.com publishes all comments posted on articles provided that they adhere to our Comments Policy. Should you wish to report a comment for editorial review, please do so by clicking the 'Report Comment' button to the right of each comment.

Comment on this story
0 comments
Comments have been closed for this article.

Inside News24

 
/News

Book flights

Compare, Book, Fly

Traffic Alerts
There are new stories on the homepage. Click here to see them.
 
English
Afrikaans
isiZulu

Hello 

Create Profile

Creating your profile will enable you to submit photos and stories to get published on News24.


Please provide a username for your profile page:

This username must be unique, cannot be edited and will be used in the URL to your profile page across the entire 24.com network.

Settings

Location Settings

News24 allows you to edit the display of certain components based on a location. If you wish to personalise the page based on your preferences, please select a location for each component and click "Submit" in order for the changes to take affect.




Facebook Sign-In

Hi News addict,

Join the News24 Community to be involved in breaking the news.

Log in with Facebook to comment and personalise news, weather and listings.