Brazil World Cup TV schedule

By admin
12 June 2014

A full list of what games you can catch on which local channel and when.

Thursday 12 June Opening Ceremony: SABC1/SS3 20:00 Brazil vs Croatia: SABC1/SS3 22:00 Friday 13 June

Mexico vs Cameroon: SABC1/SS3 18:00 Spain vs Netherlands: SABC1/SS3 21:00 Chile vs Australia: SABC1/SS3 00:00 Saturday 14 June

Colombia vs Greece: SABC1/SS3 18:00

Uruguay vs Costa Rica: SABC1/SS3 21:00 England vs Italy: SABC1/SS3 00:00 Côte d’Ivoire vs Japan: SABC1/SS3 03:00 Sunday 15 June

Switzerland vs Ecuador: SABC1/SS3 18:00 France vs Honduras: SABC1/SS3 21:00 Argentina vs Bosnia-Herzegovina: SABC1/SS3 00:00 Monday 16 June Germany vs Portugal: SABC1/SS3 18:00 Iran vs Nigeria: SABC1/SS3 21:00 Ghana vs USA: SABC1/SS3 00:00 Tuesday 17 June

Belgium vs Algeria: SABC1/SS3 18:00 Brazil vs Mexico: SABC1/SS3 21:00 Russia vs Korea Republic: SABC1/SS3 00:00 Wednesday 18 June

Australia vs Netherlands: SABC1/SS3 18:00 Spain vs Chile: SABC1/SS3 21:00 Cameroon vs Croatia: SABC1/SS3 00:00 Thursday 19 June

Colombia vs Côte d’Ivoire: SABC1/SS3 18:00 Uruguay vs England: SABC1/SS3 21:00 Japan vs Greece: SABC1/SS3 00:00 Friday 20 June

Italy vs Costa Rica: SABC1/SS3 18:00 Switzerland vs France: SABC1/SS3 21:00 Honduras vs Ecuador: SABC1/SS3 00:00 Saturday 21 June

Argentina vs Iran: SABC1/SS3 18:00 Germany vs Ghana: SABC1/SS3 21:00 Nigeria vs Bosnia-Herzegovina: SABC1/SS3 00:00 Sunday 22 June

Belgium vs Russia: SABC1/SS3 18:00 Korea Republic vs Algeria: SABC1/SS3 21:00 USA vs Portugal: SABC1/SS3 00:00 Monday 23 June

Australia vs Spain: SABC1/SS* 18:00

Netherlands vs Chile: SABC3/SS* 18:00 Cameroon vs Brazil: SABC1/SS* 22:00 Croatia vs Mexico: SABC3/SS* 22:00 Tuesday 24 June 

Italy vs Uruguay SABC1/SS* 18:00

Costa Rica vs England SABC3/SS* 18:00 Japan vs Colombia SABC1/SS* 22:00 Greece vs Côte d’Ivoire SABC3/SS* 22:00 Wednesday 25 June  

Nigeria vs Argentina SABC1/SS* 18:00

Bosnia-Herzegovina vs Iran SABC3/SS* 18:00 Honduras vs Switzerland SABC1/SS* 22:00 Ecuador vs France SABC3/SS* 22:00 Thursday 26 June 

USA vs Germany SABC1/SS* 18:00

Portugal vs Ghana SABC3/SS* 18:00

Korea Republic vs Belgium SABC1/SS* 22:00 Algeria vs Russia SABC3/SS* 22:00 Round of 16 Saturday 28 June  

Winner A vs Runner-up B (game 49)

SABC1/SS3 18:00 Winner C vs Runner-up D (game 50) SABC1/SS3 22:00 Sunday 29 June 

Winner B vs Runner-up A (game 51)

SABC1/SS3 18:00 Winner D vs Runner-up C (game 52) SABC1/SS3 22:00 Monday 30 June 

Winner E vs Runner-up F (game 53)

SABC1/SS3 18:00 Winner G vs Runner-up H (game 54) SABC1/SS3 22:00 Tuesday 1 July 

Winner F vs Runner-up E (game 55)

SABC1/SS3 18:00

Winner H vs Runner-up G (game 56) SABC1/SS3 22:00 Quarterfinals Friday 4 July 

Winner 53 vs Winner 54 (game 58)

SABC1/SS3 18:00 Winner 49 June vs Winner 50 (game 57) SABC1/SS3 22:00 Saturday 5 July 

Winner 55 vs Winner 56 (game59)

SABC1/SS3 22:00

Winner 51 vs Winner 52 (60) SABC1/SS3 18:00 Semifinals Tuesday 8 July  Winner 57 vs Winner 58 (game 61) SABC1/SS3 22:00 Wednesday 9 July 

Winner 59 vs Winner 60 (game 62) SABC1/SS3 22:00 Third-place Play-off Saturday 12 July 

Loser 61 vs Loser 62 SABC1/SS3 22:00 Final Sunday 13 July 

Closing Ceremony

SABC1/SS3 18:30

Winner 61 vs Winner 62

SABC1/SS3 21:00

Find Love!

Men
Women