News24

Sama finalists revealed

2004-05-12 11:22

Cape Town - Nominees for this year's South African Music Awards (Sama) have been announced at a glittering event in Johannesburg.

The award ceremony will take place at Sun City in the Superbowl auditorium on 29 May and will be televised live on SABC 1.

The public can vote for nominees in three categories, song of the decade, song of the year and artist of the year.

Here's a list of the nominees:

Best Female Artist

  • Busi Mhlongo, Freedom
  • Gloria Bosman, Nature Dances
  • Miriam Makeba, Reflections
  • Swazi My First Love
  • TK Black Butterfly

    Best Male Artist

  • Arno Carstens, Another Universe
  • Bheki Mseleku, Home at Last
  • Danny K, J23
  • Winston "Mankunku" Ngozi, Abantwana Be Afrika
  • Zim Ngqawana, Vadzimu

    Best Duo or Group

  • Mafikizolo, Kwela
  • Musik Ye Afrika, United We Stand
  • Skwatta Kamp Mkhukhu Funkshen
  • Tumi & The Volume Live at the Bassline
  • Watershed Wrapped in Stone

    Best Tsonga Music

  • Elias Baloyi & The Mamba Queens, Xiseve-seve Pantsula No 18 "Sala"
  • George Maluleke Ri Orheli
  • Joel "Shimilani" Ngobeni, Chumayelani Vol 1
  • Mhlengwe Sannyboy Chauke Swa Manghovo No 1
  • Themba Chauke Ntsena Vol 2

    Best Mbhaqanga Album

  • Abangani, Vuka Ndoda
  • Ikhansela Band, Happy Birthday
  • Shabalala Rhythm, Umaqondana
  • Soul Brothers, Kuze Kuse
  • Themba Ngwenya, Uku Qatshulwa

    Best Maskandi Album

  • Amatshitshi Amhlophe, Ufile Umuntu
  • Bhekumuzi Luthuli, Udumo Lwakhe
  • Imithente, Ngiyakushiya Mawulele
  • Mfiliseni Magubane, Siyayikhuza Impi
  • Phuzekhemisi, We Baba

    Best Newcomer (Artist or Group)

  • Adilah, S' esfikile
  • Gerard Ogle, Live Your Dream
  • Malebo, Growth in Africa
  • Sliq Angel, Sliq Angel
  • Thando Smile upon my Face

    Best Music Video

  • Rudi Louw I can't Imagine, Danny K
  • Rudi Louw Kleva / Kas' Lam, Mapaputsi
  • Rudi Louw Mambo, Jeff Maluleke
  • Rudi Louw Rock Lefatshe, KB
  • Tebogo Matlhatse Smatsatsa, Thembi

    Best Instrumental Album

  • Alexandra Brass Band, Diphala Volume 3
  • Cosmic Geometry, Inner Spaces and Faraway Places
  • Lorraine Shannon, Lorraine Shannon
  • SP Brass Band Icilong Vol 1
  • Wessel van Wyk Piano Favourites Volume 2

    Best SA Traditional Jazz Album

  • Bheki Mseleku, Home at Last
  • Darius Brubeck & Afro Cool Concept, Still on my Mind
  • Voice, Songs for our Grandchildren
  • Winston "Mankunku" Ngozi, Abantwana Be Afrika
  • Zim Ngqawana, Vadzimu

    Best Contemporary Jazz Album

  • Condry Ziqubu, Condry Ziqubu & Friends
  • Dondo, Changing Times
  • Musa Manzini, Tributes and Memories
  • Oupa Makhubela (Poy-Poy), African Spirit
  • Tsunami, From Clay

    Best Jazz Vocal Album

  • Dorothy Masuka, Lendaba (This Matter)
  • Gloria Bosman, Nature Dances
  • Miriam Makeba, Reflections
  • Swazi, My First Love
  • Thando Smile upon my Face

    Best Kwaito Music Album

  • Brown Dash, Puff 'n Pass
  • Kabelo, And the beat Goes On
  • Mapaputsi, Kleva
  • Mzambiya vs Chippa, Undisputed
  • Mzekezeke, Storotoro

    Best Adult Contemporary Album: English

  • Arno Carstens, Another Universe
  • Eden, Point of No Return
  • Miriam Makeba, Reflections
  • Sacha, Sacha
  • Watershed, Wrapped in Stone

    Best Adult Contemporary Album: Afrikaans

  • Amanda Strydom, Verspeide donderbuie/ Scattered Thunder
  • Anna Davel, Gypsy
  • Anton Goosen, Anton & Vrinne - Live in die Staatsteater
  • Dozi, Siyaya Ons Gaan
  • Lize Beekman, Iemand het gesê

    Best Adult Contemporary Album: African

  • Busi Mhlongo, Freedom
  • Gloria Bosman, Nature Dances
  • Jabu Khanyile, Wankolota
  • Umanji, Ndlala
  • Wanda, Voice

    Best Pop Album

  • Danny K, J23
  • Brandon October, Temptation
  • Cofield Mundi, Ceremony
  • Tamara Dey, The First Lady and The Boys
  • Watershed, Wrapped in Stone

    Best African Pop Album

  • Jabu Khanyile, Wankolota
  • Joe Nina, Angeke ng' iphinde
  • Mafikizolo, Kwela
  • Malaika, Malaika
  • Ringo, Ringo Live

    Best Rock Album

  • Arno Carstens, Another Universe
  • Justin Bergh, Out of my Hands
  • Karen Zoid, Chasing the Sun
  • The Narrow, Self-Conscious
  • Wonderboom, Tell Someone Who Cares

    Best R&B Album

  • KB, Rock Lefatshe
  • Lira, All My Love
  • Noss, Amazing
  • TK, Black Butterfly

    Best Dance Album

  • DJ Christos, Spiritual Journey
  • Revolution, The Journey Continues
  • Roxxy, Blue Skies
  • Various Artists, Cape Town 2am - Approaching Dawn
  • Zwai & Guffy, Babathane Vol 1

    Best Rap Album

  • Amu, The Life, Rap and Drama
  • Hip Hop Pantsula, mang?
  • Mizchif, Supernatural (My Return)
  • Skwatta Kamp, Mkhukhu Funkshen
  • Tumi & The Volume, Live at the Bassline

    Best Contemporary Gospel Album

  • Benjamin Dube, For Every Mountain ... thank you
  • Fakaza, Ngiyamthanda
  • Janine, Bring me Back
  • Joyous Celebration, Live in Cape Town
  • Matt Allison, Where This Road Leads

    Best Traditional Gospel Album

  • IPCC, Mamelang
  • Amadodana Ase Wesile, Bonang Jesu
  • Imvuselelo Yase Natali, Ngiyindlalifa Vol 6
  • Masole A Tumelo, Nkarabele Morena Vol 12
  • Soweto Gospel Choir, Voices from Heaven

    Best African Gospel Album

  • Oleseng, Kea Cha, Kea Tuka
  • Rebecca, Hlala Nami
  • Sipho Makhabane, Moya Wami
  • Solly Moholo, Tsoha Jonase Nice Time
  • Vuyo Mokoena, Sish' Udumo

    Best Soundtrack

  • Kaybee, Thaso, DJ Cleo, D-Rex, Wakes, Sipho Sithole, Mons Astlund, Terry Pinana, Gazlam II - The Soundtrack
  • Nataniël, Will He Weep
  • Zynne Sibika, Tsha Tsha

    Best Album Packaging

  • Bradley Kirshenbaum, J23 by Danny K
  • Derick Taljaard, Perels voor die Swyne by Johannes Kerkorrel
  • Fred Swart, The Thula Project - Various Artists
  • Mark Stead, Another Universe by Arno Carstens
  • Tiago Correia Paulo, Live at the Bassline by Tumi & the Volume

    Best Producer

  • Andile Yenana & Winston "Mankunku" Ngozi, Abantwana Be Afrika by Winston "Mankunku" Ngozi
  • Dangerous Combination Crew (DCC), Kwela by Mafikizolo
  • Ringo, Ringo Live by Ringo
  • Wessel van Rensburg & Gloria Bosman, Nature Dances by Gloria Bosman
  • Zim Ngqawana, Vadzimu by Zim Ngqawana

    Best Engineer

  • Dave Segal, The Other Side by Lucky Dube
  • Gavan Eckhart, Reflections by Miriam Makeba
  • Peter Pealson, Nature Dances by Gloria Bosman
  • Peter Pearlson, Vadzimu by Zim Ngqawana
  • Richard Mitchell, Still on my Mind by Darius Brubeck and Afro Cool Concept

    Best Single

  • Anke Pietrangeli, Silver Lining
  • Eden, Point of No Return
  • Jacques Terre' Blanche, Endlessly
  • Lebo M & Friends, Celebrate
  • Swerve feat KB, Shaluza Max, Caz, Priyesh, Take it up

    Best Male Composer

  • E Coleske, Point lf No Return - Track 1 by Eden
  • Jeff Maluleke, Mambo - Track 1 by Jeff Maluleke
  • Joe Niemand, Just a Boy - Track 3 by David Fourie
  • Siva Devar, Watch Love Unfold - Track 3 By Thando
  • Umanji, Ndlala - Track 1 By Umanji

    Best Female Composer

  • Dorothy Masuka, Lendaba (This Matter) - Track 3 By Dorothy Masuka
  • Gloria Bosman, Play Me the Love Songs - Track 1 By Gloria Bosman
  • Karen Zoid, Deumekaar - Track 4 By Karen Zoid
  • Nicole Billingham, Innocent - Track 4 By Nicole Billingham
  • Nicole Billingham, I don't Belong - Track 2 By Nicole Billingham

    Best Composer

  • Alexis Faku & Tsakani Mhinga, Black Butterfly - Track 1 By TK
  • Jimmy Dludlu & Wanda Baloyi, Gentle Rain - Track 6 By Wanda
  • Kaybee , Nothende Madumo Ooh - Track 4 By Nothende
  • Kaybee , Unathi, U R Devine - Track 1 By Unathi
  • SL Mhlanga, J Indi, O Mtukudzi, Serina - Track 7 By Musik Ye Afrika

    Best DVD

  • Miriam Makeba, Live at Bern's Salonger, Stockholm, Sweden, 1966
  • Ringo, Live - The Greatest Hits
  • Ladysmith Black Mambazo, Live at the Playhouse, Durban
  • Joyous Celebration, Live in Cape Town
  • Vuyo Mokoena & Pure Magic, Live at the Civic Theatre

    On the net:

  • www.sama10.co.za