Athletics

Manyonga suffers painful exit in Rabat

Luvo Manyonga (AP)
Luvo Manyonga (AP)

Rabat - Cuba's highly-rated Juan Miguel Echevarria claimed victory in the long jump at the Rabat Diamond League meeting on Sunday as South African world champion Luvo Manyonga was stretchered away with an ankle injury.

The 20-year-old Echevarria, the world indoor champion, claimed victory with a leap of 8.34m, just short of the season best of 8.38m set by Jeff Henderson of the United States.

With time on his side, the Cuban has made it his intention to eventually better Mike Powell's world record of 8.95m set back in 1991.

He has already had the world of track and field sit up and take notice with jumps of 8.92m in March and 8.83m in June last year even if they were wind-assisted.

"I am happy for my performance and achieving a season's best," said Echevarria, who finished second on his 2019 Diamond League debut in Stockholm.

"I owe my achievement to the crowds and the great atmosphere."

By contrast, Olympic silver medallist Manyonga cut a desolate figure, being carried off after injuring his ankle on his fourth attempt having been in front at that stage with an opening effort of 8.21m.

The meeting in Rabat saw two season-leading times set.

Ethiopia's Genzebe Dibaba clocked 3:55.47 in the 1 500m and compatriot Getnet Wale won the 3 000m steeplechase in 8:06.01.

"I am ready for the world championships (in Doha from September 27-October 6)," said the 28-year-old Dibaba, the world record holder and 2015 world champion.

The men's 110m hurdles saw Jamaica's Omar McLeod, who was well on his way to victory, stumble over the last hurdle and in front of Russian rival Sergei Shubenkov to his right.

Shubenkov crossed the finish line in front and horizontally as a result of the clash. McLeod rolled home in fifth.

Leading Rabat Diamond League results on Sunday:

Men

200m

1. Andre De Grasse (CAN) 20.19

2. Ramil Quliyev (AZE) 20.28

3. Alex Quiñónez (ECU) 20.30

4. Kenneth Bednarek (USA) 20.51

5. Clarence Munyai (RSA) 20.63

6. Leon Reid (IRL) 20.88

7. Bernardo Baloyes (COL) 20.91

8. Mehdi Takordmioui (MAR) 21.13

800m

1. Nijel Amos (BOT) 1:45.57

2. Emmanuel Kipkurui Korir (KEN) 1:45.60

3. Clayton Murphy (USA) 1:45.99

4. Ferguson Rotich Cheruiyot (KEN) 1:46.38

5. Álvaro De Arriba (ESP) 1:46.64

6. Andreas Kramer (SWE) 1:46.75

7. Jonathan Kiprotich Kitilit (KEN) 1:46.78

8. Mostafa Smaili (MAR) 1:47.47

9. Guy Learmonth (GBR) 1:47.51

. Saúl Martínez (ESP) DNF

1 500m

1. Vincent Kibet (ITA) 3:35.80

2. Hicham Akankam (MAR) 3:35.85

3. Alexis Miellet (FRA) 3:35.98

4. Adel Mechaal (ESP) 3:36.21

5. Stewart McSweyn (AUS) 3:36.30

6. Brahim Kaazouzi (MAR) 3:36.67

7. Michael Kibet (KEN) 3:36.71

8. Hicham Ouldha (MAR) 3:37.05

9. Brimin Kiprotich Kiprono (KEN) 3:37.20

10. Tadese Lemi (ETH) 3:37.40

11. Yemaneberhan Crippa (ITA) 3:37.81

12. Fouad Elkaam (MAR) 3:38.13

13. Ryan Gregson (AUS) 3:39.04

. Ismael Debjani (BEL) DNF

. Mounir Akbache (FRA) DNF

. Mohammed Ayoub Tiouali (MAR) DNF

5 000m

1. Edward Zakayo Pingua (KEN) 13:11.49

2. Salomon Berihu (ETH) 13:16.08

3. Soufiyan Bouqantar (MAR) 13:17.26

4. Bouh Ibrahim (DJI) 13:17.54

5. Abdalaati Iguider (MAR) 13:17.74

6. Said El Otmani (ITA) 13:19.30

7. Tariq Ahmed Al-Amri (KSA) 13:19.70

8. Yohans Kifle (ERI) 13:27.06

9. Abe Gashahun (ETH) 13:29.49

10. Mouhcine Outalha (MAR) 13:35.33

11. Melesse Birhan (ETH) 13:44.08

12. Mathew Job Chekurui (UGA) 13:44.53

110m hurdles

1. Sergey Shubenkov (RUS) 13.12

2. Andrew Pozzi (GBR) 13.30

3. Gabriel Constantino (BRA) 13.41

4. Wilhem Belocian (FRA) 13.43

5. Omar McLeod (JAM) 13.48

6. Antonio Alkana (RSA) 13.51

7. Milan Trajkovic (CYP) 13.53

8. Eduardo De Deus (BRA) 13.58

9. Aurel Manga (FRA) 13.88

3 000m steeplechase

1. Getnet Wale (ETH) 8:06.01

2. Chala Beyo (ETH) 8:06.48

3. Benjamin Kigen (KEN) 8:07.25

4. Leonard Kipkemoi Bett (KEN) 8:09.27

5. Hillary Bor (USA) 8:12.08

6. Mohamed Tindouft (MAR) 8:12.89

7. Abraham Kibiwott (KEN) 8:17.25

8. Djilali Bedrani (FRA) 8:18.44

9. Stanley Kipkoech Kebenei (USA) 8:21.25

10. Nicholas Kiptonui Bett (KEN) 8:24.69

11. Soufiane Elbakkali (MAR) 8:27.56

High jump

1. Bohdan Bondarenko (UKR) 2.28 m

2. Naoto Tobe (JPN) 2.28

3. Ilya Ivanyuk (RUS) 2.28

4. Mathieu Kiplagat Sawe (KEN) 2.28

5. Brandon Starc (AUS) 2.25

6. Andriy Protsenko (UKR) 2.22

7. Chris Baker (GBR) 2.19

8. Gianmarco Tamberi (ITA) 2.19

9. Sylwester Bednarek (POL) 2.15

10. Donald Thomas (BAH) 2.15

Long jump

1. Juan Miguel Echevarría (CUB) 8.34 m

2. Luvo Manyonga (RSA) 8.21

3. Rushwal Samaai (RSA) 8.16

4. Eusebio Cáceres (ESP) 7.80

5. Yahya Berrabah (MAR) 7.76

6. Mouhcine Khoua (MAR) 7.64

7. Fabian Heinle (GER) 7.56

8. Zarck Visser (RSA) 7.52

9. Tyrone Smith (BER) 7.49

10. Jeff Henderson (USA) 6.10

Discus

1. Daniel Stahl (SWE) 69.94 m

2. Fedrick Dacres (JAM) 69.50

3. Lukas Weisshaidinger (AUT) 68.14

4. Piotr Malachowski (POL) 66.58

5. Martin Wierig (GER) 64.65

6. Reggie Jagers Iii (USA) 64.59

7. Andrius Gudzius (LTU) 64.37

8. Victor Hogan (RSA) 62.98

9. Ola Stunes Isene (NOR) 61.43

10. Christoph Harting (GER) 61.02

Women

100m

1. Blessing Okagbare (NGR) 11.05

2. Marie-Josee Ta Lou (CIV) 11.09

3. Crystal Emmanuel (CAN) 11.30

4. Orlann Ombissa-D'Zangue (FRA) 11.32

5. Dafne Schippers (NED) 11.32

6. Gina Lückenkemper (GER) 11.36

7. Vitoria Cristina Rosa (BRA) 11.38

8. Jamile Samuel (NED) 11.40

9. Mikiah Brisco (USA) 11.47

800m

1. Nelly Jepkosgei (KEN) 1:59.50

2. Habitam Alemu (ETH) 1:59.90

3. Olha Lyakhova (UKR) 2:00.35

4. Lynsey Sharp (GBR) 2:00.61

5. Halima Nakayi (UGA) 2:00.91

6. Ce'aira Brown (USA) 2:01.19

7. Cherotich Kipkorir Ruto (KEN) 2:01.67

8. Malika Akkaoui (MAR) 2:01.87

9. Selina Büchel (SUI) 2:02.20

10. Noélie Yarigo (BEN) DNF

1 500m

1. Genzebe Dibaba (ETH) 3:55.47

2. Sifan Hassan (NED) 3:55.93

3. Gudaf Tsegay (ETH) 3:57.40

4. Rababe Arafi (MAR) 3:58.84

5. Axumawit Embaye (ETH) 3:59.02

6. Winnie Nanyondo (UGA) 3:59.56

7. Jennifer Simpson (USA) 3:59.83

8. Gabriela Stafford (CAN) 4:00.46

9. Eilish McColgan (GBR) 4:00.97

10. Sarah Mcdonald (GBR) 4:01.50

11. Lemlem Hailu (ETH) 4:02.97

12. Siham Hilali (MAR) 4:05.80

13. Winny Chebet (KEN) 4:13.31

14. Josephine Chelangat (KEN) 4:16.17

15. Esther Guerrero (ESP) DNF

16. Ilona Ivanova (BLR) DNF

Pole vault

1. Sandi Morris (USA) 4.82 m

2. Anzhelika Sidorova (RUS) 4.77

3. Katie Nageotte (USA) 4.67

4. Aikaterini Stefanidi (GRE) 4.67

5. Robeilys Peinado (VEN) 4.67

6. Yarisley Silva (CUB) 4.67

7. Alysha Newman (CAN) 4.67

8. Xu Huiqin (CHN) 4.57

9. Holly Bleasdale (GBR) 4.57

Discus

1. Yaime Pérez (CUB) 68.28 m

2. Denia Caballero (CUB) 65.94

3. Sandra Perkovic (CRO) 64.77

4. Valarie Allman (USA) 64.58

5. Nadine Müller (GER) 64.01

6. Andressa Oliveira De Morais (BRA) 63.12

7. Kristin Pudenz (GER) 62.82

8. Fernanda Raquel Borges Martins (BRA) 62.51

9. Claudine Vita (GER) 60.59

10. Mélina Robert-Michon (FRA) 59.24

We live in a world where facts and fiction get blurred
In times of uncertainty you need journalism you can trust. For only R75 per month, you have access to a world of in-depth analyses, investigative journalism, top opinions and a range of features. Journalism strengthens democracy. Invest in the future today.
Subscribe to News24
loading... Live
Chennai Super Kings 188/9
Rajasthan Royals 90/4
Voting Booth
What is your favourite sport to watch on TV?
Please select an option Oops! Something went wrong, please try again later.
Results
Rugby
41% - 13426 votes
Cricket
12% - 4099 votes
Football
19% - 6191 votes
Athletics
3% - 851 votes
Boxing
1% - 328 votes
Cycling
2% - 775 votes
Golf
5% - 1673 votes
Motorsport
8% - 2802 votes
Tennis
4% - 1168 votes
Water sports
1% - 304 votes
American sports
1% - 412 votes
MMA / WWE / UFC
3% - 1111 votes
Vote