Schoeman, Le Clos bag medals

Roland Schoeman (AFP)
Roland Schoeman (AFP)

Cape Town - South African swimmers, Roland Schoeman and Chad le Clos, claimed respective silver and bronze medals in the 50m butterfly final at the Commonwealth Games in Glasgow on Friday night.

England’s Benjamin Proud won gold in a record 22.93 seconds, Schoeman silver in 23.13 and Le Clos bronze in 23.36.

The winner, 19-year-old Proud, claimed a British record as well as a Commonwealth Games record.

It was the second time in two days that Proud had beaten the Commonwealth record having also done so in qualifying on Thursday.

"I don't know what to say. I just treated it like any other race, but now tears are almost in my eyes," Proud told AFP.

And the more experienced Schoeman acknowledged he had been beaten by the better man.

"I knew it was going to be tough. Proud is a talented athlete," said the 34-year-old.

"I'm happy to get second."

Commonwealth Games podiums in Glasgow on Friday:

SWIMMING

Men's 50m butterfly

Gold: Benjamin Proud (ENG)

Silver: Roland Schoeman (RSA)

Bronze: Chad le Clos (RSA)

Women's 50m breaststroke

Gold: Leiston Pickett (AUS)

Silver: Alia Atkinson (JAM)

Bronze: Corrie Scott (SCO)

Men's 200m freestyle

Gold: Thomas Fraser-Holmes (AUS)

Silver: Cameron McEvoy (AUS)

Bronze: Calum Jarvis (WAL)

CYCLING

Women's 3000m individual pursuit

Gold: Joanna Rowsell (ENG)

Silver: Annette Edmondson (AUS)

Bronze: Amy Cure (AUS)

Men's 1000m Time Trial tandem para-sport

Gold: Neil Fachie and Craig MacLean (SCO)

Silver: Kieran Modra and Jason Niblett (AUS)

Bronze: Matthew Ellis and Ieuan Williams (WAL)

Men's 4000m individual pursuit

Gold: Jack Bobridge (AUS)

Silver: Alex Edmondson (AUS)

Bronze: Marc Ryan (NZL)

Men's sprint

Gold: Sam Webster (NZL)

Silver: Jason Kenny (ENG)

Bronze: Eddie Dawkins (NZL)

SHOOTING

Women's 10m Air Pistol

Gold: Teo Shun Xie (SIN)

Silver: Malaika Goel (IND)

Bronze: Dorothy Ludwig (CAN)

Men's 10m Air Rifle

Gold: Abhinav Bindra (IND)

Silver: Abdullah Baki (BAN)

Bronze: Daniel Rivers (ENG)

Women's skeet

Gold: Laura Coles (AUS)

Silver: Elena Allen (WAL)

Bronze: Andri Eleftherious (CYP)

RHYTHMIC GYMNASTICS

Individual All-Around

1. Patricia Bezzoubenko (CAN)

2. Francesca Jones (WAL)

3. Laura Halford (WAL)

JUDO

Women

-63kg

Gold: Sarah Clark (SCO)

Silver: Helene Wezeu Dombeu (CMR)

Bronze: Katie-Jemima Yeats-Brown (ENG) and Faith Pitman (ENG)

Men

-73kg

Gold: Danny Williams (ENG)

Silver: Adrian Leat (NZL)

Bronze: Jake Bensted (AUS) and Jacques van Zyl (RSA)

Men's

-81kg

Gold: Owen Livesey (ENG)

Silver: Tom Reed (ENG)

Bronze: Boas Munyonga (ZAM) and Jonah Burt (CAN)

Women's

-70kg

Gold: Megan Fletcher (ENG)

Silver: Moira de Villiers (NZL)

Bronze: Alix Renaud-Roy (CAN) and Sally Conway (SCO)

WEIGHTLIFTING

Women

53kg

Gold: Chika Amalaha (NGR)

Silver: Dika Toua (PNG)

Bronze: Santoshi Matsa (IND)

loading... Live
RB Leipzig 1
Atlético de Madrid 1
loading... Live
England 0
Pakistan 126/5 (45.4 ov)
Voting Booth
What is your favourite sport to watch on TV?
Please select an option Oops! Something went wrong, please try again later.
Results
Rugby
44% - 5918 votes
Cricket
11% - 1472 votes
Football
19% - 2527 votes
Athletics
2% - 309 votes
Boxing
1% - 123 votes
Cycling
2% - 305 votes
Golf
5% - 659 votes
Motorsport
8% - 1098 votes
Tennis
3% - 419 votes
Water sports
1% - 120 votes
American sports
1% - 129 votes
MMA / WWE / UFC
3% - 388 votes
Vote