Who to watch: Team SA on Day 4

Akani Simbine (AP)
Akani Simbine (AP)

Cape Town - Team South Africa are in action across nine sporting codes on Sunday, April 8 at the 2018 Commonwealth Games.

All SA times

ATHLETICS

23:00: Men’s 10km walk: Lebogang Shange, Wayne Snyman

06:10 Men’s hammer: Tshepang Mpethe

06:45: Men’s 100m, Round One: Akani Simbine, Hendricho Bruintjies

07:15: Women’s T38 long jump: Juanellie Meijer

08:25: Men’s shot put qualifying: Orazio Cremona

09:33: Men’s 100m semi-final (TBD)

BOWLS

01:00: Mixed M2/B3 Pairs, Section A, Round 4: Princess Schroeder and Philippus Walker (directors: Graham Ward and Johanna van Rooyen vs England

01:00: Women’s Fours, Semi-final: South Africa (Elma Davis, Esme Kruger, Nicolene Neal, Johanna Strydom ) vs Malta

09:30: Open Triples B6/B7/B8, Section A, Round Four: South Africa v New Zealand

BOXING

05:47: Men’s 64kg, Round of 16: Sinethemba Blom (SA) vs Colin Lewis (Guyana)

CYCLING

11:47: Men’s 40km points race, Qualifying round, Heat One: David Maree

10:12: Men’s 40km points race, Qualifying round, Heat Two: Steven van Heerden, Nolan Hoffman

13:01: Men’s 40km points race, Final: (TBD)

HOCKEY

08:30: Men’s Pool A: South Africa vs New Zealand

NETBALL

12:32: Women’s Pool A: South Africa vs Australia

SHOOTING

02:30: Men’s 10m air rifle, qualification: Pierre Basson, Bartho Pienaar

SWIMMING

Morning session

02:31: Women’s 200m Backstroke, Heat 1: Nathania van Niekerk

02:31: Women’s 200m Backstroke, Heat 2: Mariella Venter

02:50: Men’s 50m Breaststroke, Heat 3: Brad Tandy

02:52: Men’s 50m Breaststroke, Heat 4: Cameron van der Burgh

02:54: Men’s 50m Breaststroke, Heat 5: Michael Houlie

03:03: Women’s 100m Freestyle, Heat 3: Erin Gallagher

03:08: Women’s 100m Freestyle, Heat 5: Emma Chelius

03:29: Women’s 200m Individual Medley, Heat 2: Emily Visagie and Marlies Ross

03:38: Men’s 100m Butterfly, Heat 2: Chad le Clos

03:40: Men’s 100m Butterfly, Heat 3: Ryan Coetzee

03:42: Men’s 100m Butterfly, Heat 4: Eben Vorster

03:52: Women’s 100m Breaststroke, Heat 3: Emily Visagie and Kaylene Corbett

03:55: Women’s 100m Breaststroke, Heat 4: Tatjana Schoenmaker

04:00: Women’s 800m Freestyle, Heats: Kristin Bellinghan and Kate Beavon

Evening session

11:43: Men’s 100m Freestyle, Final: Chad le Clos (TBD)

11:59: Women’s 100m Freestyle, Semi-finals: Erin Gallagher and Emma Chelius (TBD)

12:19: Men’s 50m Breaststroke, Semi-finals: Brad Tandy, Cameron van der Burgh and Michael Houlier (TBD)

12:53: Men’s 100m Butterfly, Semi-finals: Chad le Clos, Eyan Coetzee and Eben Vorster (TBD)

13:03: Women’s 100m Breaststroke, Semi-finals: Emily Visagie, Kaylene Corbett and Tatjana Schoenmaker (TBD)

13:24: Women’s 200m Individual Medley, Final: Emily Visagie and Marlies Ross (TBD)

WEIGHTLIFTING

01:30: Women’s 69kg final: Celestie Engelbrecht

loading... Live
England 0
Pakistan 126/5 (45.4 ov)
Voting Booth
What is your favourite sport to watch on TV?
Please select an option Oops! Something went wrong, please try again later.
Results
Rugby
44% - 5926 votes
Cricket
11% - 1472 votes
Football
19% - 2534 votes
Athletics
2% - 309 votes
Boxing
1% - 123 votes
Cycling
2% - 306 votes
Golf
5% - 660 votes
Motorsport
8% - 1100 votes
Tennis
3% - 419 votes
Water sports
1% - 120 votes
American sports
1% - 131 votes
MMA / WWE / UFC
3% - 389 votes
Vote