News24

Athletics: SA Championships

2002-03-25 16:52

Durban - Absa SA athletics championships results in Durban on Friday.

Men:
10000m: 1 Abner Chipu (CGA) 28:53,60, 2 Ian Syster (WP) 29:09,5, 3 Enoch Skosana (AGN) 29:17,40.

Shot put: 1 Karel Potgieter (AGN) 18,56m 2 Roelie Potgieter (AGN) 17,59, 3 John Sullivan (AGN) 16,75

Pole vault: 1 Okkert Brits (Bol) 5,60m, 2 Riaan Botha (AGN) 5,20, 3 Johan du Plessis (WP) 4,70

Women:
5000m: 1 Promise Mthonsi (CGA) 17:09,20, 2 Sibongile Ncgongwane (ANWN) 17:18,10, 3 Michelle Basson (KZN) 17:15,10

Discus: 1 Elizna Naude (AGN) 60,99m (SA rec), 2 Maranelle du Toit (WP) 48,88, 3 Jacqui-Lyn du Toit (FSA) 47,94

Hammer: 1 Almarie Knoetzen (WP) 56,55m, 2 Lizel van Zyl (WP) 50,11, 3 Maraliuze Engelbrecht (WP) 49,20

Long jump: 1 Delia Visser (NW) 6,39m, 2 Karin May (AGN) 6,25, 3 Moira Steyn (AGN) 6,15

Pole vault: 1 Annelie van Wyk (WP) 3,80m, 2 Marna Jacobs (AGN) 3,70, 3 Ida-Marie Ehlers (AGN) 3,50

Absa SA athletics championships results on Saturday.

Men:
100m: 1 Morne Nagel (AGN) 10,39, 2 Sherwin Vries (EP) 10,45, 3 Mathew Quinn (KZN) 10,67

400m: 1 Marcus la Grange (WP) 44,76, 2 Paul Gorries (EP) 45,71, 3 Arnaud Malherbe )CGA) 46,08

110m hurdles: 1 Shaun Bownes (ACNW) 13,71, 2 Frikkie v Zyl (WP) 13,97, 3 Bruce Bickwell (Mpu) 14,31

400m hurdles: 1 Llewellyn Herbert (AGN) 48,86m 2 Alwyn Myburgh (AGN) 49,09, 3 Ter de Villiers (Bol) 49,96

800m: 1 1500m: 1 Johan Cronje (FS) 3:42,33, 2 Johan Pretorius (CGA) 3:43,02, 3 Jac Steenekamp (AGN) 3:45,08

5000m: 1 Norman Dlomo (CGA) 14:06,97, 2 Richard Mavuso (AGN)
14:08:80, 3 Ian Syster (WP) 14:08,85

3000m steeplechase: 1 Petros Sithole (CGA) 8:34,30, 2 Simon Mayisela (AVT) 8:35:10, 3 Alexandra Motone (ACNW) 8:37,79

20km walk: 1 Thapelo Mangole (CGA) 1:34,9, 2 Ihan Collins (AVT) 1:35,25, 3 Thami Hlatswayo KZN) 1:36,03,8

High jump: 1 Jacques FReitag (AGN) 2,37m (Africa rec), 2 Malcolm Hendriks (WP) 2,10, 3 Jan Koekemoer (CGA) 2,10

Triple jump: 1 Nathan van Wyk (WP) 15,70, 2 Mkuseli Marala (FS) 15,35, 3 Heinrich Lourens (ACNW) 15,30

4x400m relay: 1 CGA 3:09,19, 2 Gauteng North B 3:10,03, 3 KZN 3:19,87

4X100 relay: 1 EP 40,09, 2 WP 40,13, 3 KZN A 40,98
Javelin: 1 Hardus Pienaar (ACNW) 75,32, 2 Willie Human (ACNW) 73,68, 3 Johan Vosloo (ANWN) 70,05

Hammer: 1 Chris Haremse (AVT) 75,38, 2 Arno vd Westhuizen (WP) 67,43, 3 Peter Pretorius (AVT) 62,95

Decathlon: 1 Francois Potgieter (AGN) 6966 points, 2 Martin Plews (AGN) 6219, 3 Jazied Moses (WP) 5324

Women:
100m: 1 Janice Josephs (WP) 11,78, 2 Anri Carlelse (CGA) 12,16, 3 Suzaan Lourens (WP) 12,25

200m: 1 Heide Seyerling (KZN) 23,39, 2 Janice Jospephs (WP) 24,09, 3 Dominique Koster (CGA) 24,35

100m hurdles: 1 Surita Febbraio (CGA) 13,43, 2 Carla Fick (CGA) 14,05, 3 Marida Pretorius (ACNW) 14,49

400m hurdles: 1 Surita Febbraio (CGA) 55,43, 2 Kerryn van Zyl (KZN) 56,76, 3 Laurienne Kay (Bol) 59,19

800m: 1 Marlene Breytenbach (AGN) 2:06,19, 2 Rene Kalmer (CGA) 2:06,93, 3 Dortiha Harmse (CGA) 2:07,09

1500m: 1 Rene Kalmer (CGA) 4:13,72, 2 Doritha Harmse (CGA) 4:18,32, 3 Liza vd Merwe (AGN) 4:22,32

3000m steeplechase: 1 Poppy Mlambo (CGA) 10:28,28, 2 Rika Feuth (CGA) 10:29,9, 3 Myrette Filmater (FS) 10:31,9

10000m: 1 Norma Nonkonyana (WP) 34:42,14, 2 Mavis Malebu (AVT) 37:57,97, 3 Somine Faasen (AGN) 38:33,36

10km walk: 1 Barbara Nell (CGA) 1:49,16,0, 2 Estle Viljoen (WP) 1:49,23,4, 3 Nadina Raine (WP) 1:52,00,0

High jump: 1 Hestrie Cloete (ACNW) 1,95m, 2 Dinah Heymans (FS) 1,80, 3 Marizca Gertenbach (ACNW) 1,75

Javelin: 1 Mona Jonker (ACNW) 48,13m, 2 Maryke le Roux (ACNW) 48,05, 3 Tarryn Bright (Bol) 46,99

Triple jump: 1 Karen Pretorius (CGA) 12,79, 2 Mariana Banting (FS) 12,33, 3 Anneline Hartley (KZN) 12,30

Shot put: 1 Drienkie v Wyk (CGA) 17,21, 2 Veronica Abrahamse (AGN) 17,18, 3 Maranelle du Toit (WP) 16,86

Heptathlon: 1 Juanita Roets (AGN) 4639 points, 2 Hanlee vd Walt ((AGN) 4091, 3 Rika Erasmus (AGN) 3413

4x400 relay: 1 GNA 3:41,86, 2 CGA 3:42,92 - Sapa