News24

SA Schools selection shock

2007-07-14 22:04

Stellenbosch - Scrumhalf Rudy Paige of the Golden Lions will captain the SA Schools team next week at Newlands against the SA Schools Academy team, Saru announced on Saturday.

The two teams were selected after the final round of matches at the Coca-Cola Under-18 Craven Week staged at Paul Roos in Stellenbosch.

Christiaan Stander (No 8, SWD) was appointed as captain of the SA Schools Academy team.

The SA Schools' capping ceremony is scheduled for Friday evening at the Markotter Stadium in Stellenbosch.

Free State smashed Western Province 52-3 in the unofficial final of the Craven Week, but only two Free Staters made the SA Schools starting XV.

The Lions, beaten by Western Province earlier in the week, have the largest representation in the main XV, with four players.

Bishops No 8 Nicolas Koster is the only Western Province player to make the SA Schools or Academy team.

SA Schools:

1. Dale Chadwick (KwaZulu-Natal)
2. Johan Oberholzer (Golden Lions)
3. Julian Redelinghuys (Golden Lions)
4. Marchand van Rooyen (Golden Lions)
5. Cornell Hess (Blue Bulls)
6. Marnus Schoeman (Blue Bulls)
7. Roelof Pienaar (Free State)
8. Nicolas Koster (Western Province)
9. Rudy Paige (captain, Golden Lions)
10. Marnitz Boshoff (Pumas)
11. Ompile Marotothe (Blue Bulls)
12. Robert Ebersohn (Free State)
13. Earl Snyman (SWD)
14. Riaan Arendse (Eastern Province)
15. Patrick Lambie (KwaZulu-Natal)
16. Sibi Masina (Pumas)
17. Coenraad Oosthuizen (Free State)
18. Kene Ockafor (KwaZulu-Natal)
19. Moeka Bolofo (Free State)
20. Kelvano King (Eastern Province)
21. Yondela Stampu (Blue Bulls)
22. Hadley Smith (Free State)

Manager: Elliot Fana (Griffons)
Head coach: Ezzard Alexander (Griquas)
Assistant coach: Jaco Swanepoel (Free State)

SA School Academy:

1. Caylib Oosthuizen (SWD)
2. Frank Herne (Free State)
3. Peet Vorster (Blue Bulls)
4. Mlungisi Bali (Blue Bulls)
5. Meiring de Clerq (Pumas)
6. Byron Booysen (Griquas)
7. Wimpie van der Walt (Pumas)
8. Christiaan Stander (captain, SWD)
9. Ross Cronje (Kwazulu-Natal)
10. Josias Ebersohn (Free State)
11. Blake Mecuur (Golden Lions)
12. Simphiwe Mtimkulu (Blue Bulls)
13. Bongi Luvuno (Pumas)
14. Alec Mhlanga (Limpopo Blue Bulls)
15. Damien Janse van Rensburg (Golden Lions)
16. Martin Bezuindenhout (Leopards)
17. Trevor Nyakane (Limpopo Blue Bulls)
18. Pieter Labuschagne (Free State)
19. Tendayi Chikukwa (Blue Bulls)
20. Justin Claassen (Griffons)
21. Itaello Cupido (Eastern Province)
22. Gideon Helberg (Pumas)

Manager: Domile Swarts (Blue Bulls)
Head coach: Golie Gouws (Golden Lions)
Assistant coach: Vuyani Mdluli (Border Country Districts)